King chinese

This is an ideal free app for learning Mandarin Chinese

Download For iPhone
Download For iPad
Download For Android
     Back Courses

Lesson:20  苹果 一 斤 多少 钱?

How much is one jin of apples?

A: 你 买 什么?
What are you buying?
B: 我 买 水果。苹果 一 斤 多少 钱?
I buy fruit. How much is one jin of apples?
A: 三块。
Three yuan.
B: 三块?太 贵 了。两块五 吧。
Three yuan? It's too expensive。Can I have 2.5 yuan.
A: 你 要 几 斤?
How many kilos do you want?
B: 我 买 五 斤。
I'll buy 5 jin.
A: 还 要 别的 吗?
Any thing else?
B: 橘子 怎么 卖?
How do you sell oranges?
A: 两块。
Two yuan
B: 要 两 斤。一共 多少 钱?
Give me 2 jin. How much altogether?
A: 一共 十六块五。你 给 十六块 吧。
16.5 yuan altogether. You can just give 16 yuan.
B: 给 你 钱。
Here's the money.
A: 这 是 五十,找 您 三十四块。
This is fifty yuan, Here's your change 34 yuan

Chinese Character and Word.

两 /liǎng/     买 /mǎi/     块 /kuài/     斤 /jīn/     还 /hái/     吧 /bā/     贵 /guì/     多 /duō/     少 /shǎo/     分 /fēn/     元 /yuán/     角 /jiǎo/     卖 /mài/     给 /gěi/     找 /zhǎo/     多少 /duō shǎo/     水果 /shuǐ guǒ/     苹果 /píng guǒ/     公斤 /gōng jīn/     别的 /bié de/     橘子 /jú zi/     

Chinese Grammars.

1: about “多少钱”
“..... + num. + m. + 多少钱”, is used to inquire a price while shopping.
苹果 多少
How much is a jin of apples?
You can also use:
“..... +
多少钱 + num. + m.”
菠萝 多少
How much is 1 jin of pineapple?
西瓜 多少
How much is 1 jin of watermelon?
And can also use:
“..... +
怎么 ?”
橘子 怎么
How do you sell oranges?

2: RMB spoken
First:
China basically does not use “
” now.
Second:
17.7 yuan read “
十七块七毛” but ““” can be omitted.
Now exercise example:
2.8 yuan = “
两块八
3.2 yuan = “
三块二
4.5 yuan = “
四块五
5.2 yuan = “
五块二
7.2 yuan = “
七块二
16 yuan = “
十六块
16.5 yuan = “
十六块五
34 yuan = “
三十四块


3: The modal particle “吧”
“..... ” may express a tone of demand, request or talking over something
For example:
三块 两块五
Three yuan? It's too expensive。Can I have 2.5 yuan.
一共 十六块五 十六块
16.5 yuan altogether. You can just give 16 yuan.

end:

Back Courses